Dobra praksa
"Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu."
Mahatma Gandhi
Imate vlastiti primjer dobre prakse?
Doprinesite podizanju svijesti o važnosti ispunjavanja ciljeva održivog razvoja ispunjavanjem ovog upitnika!
Primjeri dobre prakse
COR 13: ODGOVOR NA KLIMATSKE PROMJENE
Poslovni sektor ima ključnu ulogu u zadržavanju rasta globalne prosječne temperature znatno ispod 2 Celzijeva stupnja u odnosu na predindustrijsku razinu. Nastojanje da se ograniči porast temperature na 1,5 Celzijevih stupnjeva iznad predindustrijske razine, priznajući da bi se time znatno smanjili rizici i učinci klimatskih promjena – cilj je koji se nalazi u središtu Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama iz 2015. godine. Kako bi se u drugoj polovini stoljeća postigla globalna nulta stopa emisija, poslovni sektor zajedno s državnim institucijama mora hitno i odlučno djelovati da bi se temeljito promijenile razine ispuštanja stakleničkih plinova povezane s proizvodnim procesima i proizvodima. Poduzeća lideri razvijaju i primjenjuju inovativna, dalekosežna rješenja za smanjenje emisija u svojim djelatnostima i lancima vrijednosti, pridonose otpornosti na klimatske promjene i/ili donose znatne promjene u svijesti o klimatskim promjenama.
COR 2 : SVIJET BEZ GLADI
Svjetski hranidbeni sustav je pod rastućim pritiskom, što usporava razvoj i stvara rizike za politike svjetskih vlada, poslovnu i društvenu zajednicu te okoliš. U tom pogledu, poslovna zajednica predstavlja ključnoga partnera za vladine politike i ostale dionike u formiranju i pokretanju učinkovitoga, skalabilnoga i praktičnoga rješenja za sigurni i održivi hranidbeni i poljoprivredni sistem. Kao poveznica svih igrača u poljoprivrednom lancu vrijednosti, poslovni sektor može pridonijeti rješavanju izazova u eliminiranju gladi i poboljšavanju održivog distribucijskog sustava hranidbenih namirnica implementirajući poslovne prakse koje su ključne u postizanju 2. cilja održivog razvoja.
COR 12: ODGOVORNA POTROŠNJA I PROIZVODNJA
Prekomjerno iskorištavanje resursa stvorilo je globalni problem koji je dugoročno ekonomski i ekološki neodrživ. Jedan od nasloženijih izazova današnjice je promjena ponašanja i načina na koji proizvodimo i koristimo robu i usluge. Racionalnim korištenjem resursa stvarat ćemo manje otpada i pružiti veće globalne društvene, ekonomske i ekološke koristi. Iz tih razloga je važno poticati sve u društvu na postizanje 12. cilja održivog razvoja te na taj način kreirati obrasce održive potrošnje i proizvodnje. Tako je i kolovoz 2020. UN posvetio promociji 12. Cilja održivog razvoja – Odgovorna potrošnja i proizvodnja.
Kao predstavnik poslovne zajednice, Hrvatska gospodarska komora vidi svoju ulogu u ispunjavanju svih Ciljeva održivog razvoja kroz povezivanje različitih sudionika u izgradnji održivog hrvatskog gospodarstva.
Poslovni sektor je ključan dio rješenja u utiranju puta prema održivoj budućnosti.
Postoji veliki broj razloga zašto je važno okrenuti se održivom poslovnom modelu, uz smanjivanje troškova poslovanja i utjecaja na okoliš, ovakav model poslovanja predstavlja značajnu reputacijsku priliku i mogućnost aktivnog uključivanja u realizaciju projekata usmjerenih na rješavanje klimatskih izazova.
Svojim primjerom budi primjer drugima.
HGK_COR AKCELERATOR sakuplja primjere dobre prakse hrvatskih poduzeća u uspješnoj implenetaciji odrednica Ciljeva održivog razvoja.
Pridruži se svojim primjerom.
HGK poziva tvrtke na dostavu vlastitih primjera dobrih praksi vezanih uz implementaciju odrednica Ciljeva održivog razvoja.